TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Dünya Kadınlar Günü Yemeği'nde buluşan TEMA-K Gönüllüleri, TEMA Vakfı'nın okul öncesinden lise çağına kadar her yaş seviyesinde çocuğun ve gencin doğayla tanışmasına fırsat tanıyan eğitim programlarına, 2015 yılında katkı sağlayacaklarını açıkladı.

TEMA Vakfı çalışmalarına destek sağlamak üzere cemiyet hayatının ünlü isimlerinin oluşturduğu Kaynak Çalışma Grubu (TEMA-K), 4 Mart Çarşamba günü, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” konseptiyle bir yemek düzenledi. TEMA-K gönüllü grubunun Büyük Kulüp'te düzenlediği yemeğe, cemiyet hayatından isimler katılım gösterdi. Sanatçı Yeliz'in konser verdiği yemeğe katılan TEMA-K Gönüllüleri, 2014 yılı çalışmalarını değerlendirdi, 2015 yılı faaliyetlerine yönelik önerilerini sundu. Dünya Kadınlar Günü için verilen yemeğin geliri TEMA Vakfı'nın doğa eğitimi programlarına aktarıldı.

Yemek, Esra Öztürk’ün TEMA-K Gönüllüleri adına yaptığı hoş geldiniz konuşması ile başladı. Öztürk, kadınların toplumu ileri götüren sosyal dinamiğin temel kaynağı olarak ön plana çıktığını vurguladı. Bugün yaptıkları çalışmaların gelecek nesillerin hayatına önemli katkılar sağlayacağını belirten Öztürk, 2012'de desteklemeye başladıkları Minik TEMA programının iki yılda 100 okulda hayata geçmesine katkı sağladıklarının altını çizdi. Geçtiğimiz dönemde sadece Minik TEMA programına katkı sağladıklarını aktaran Öztürk, 2015 itibariyle TEMA Vakfı'nın tüm doğa eğitimi programlarına kaynak yaratarak destek vereceklerini söyledi.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise, TEMA Vakfı'nın gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerinde gönüllülerinin desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtti. TEMA-K'nın yaptığı katkıların kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Ataç, ekolojik okuryazar nesillerin yetişmesi adına kaynak yaratılması konusuda TEMA-K'nın başarılı çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Ataç, Vakıf faaliyetlerine gelir yaratmak için gönüllü olarak zaman ayıran TEMA-K gönüllülerine ve destekçilerine yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Türkiye Çöl Olmasın                                                                                      TEMA Vakfı

Editöre Notlar

Minik TEMA Programı

Milli Eğitim Bakanlığı desteği ve Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği işbirliği ile uygulanan 4-5 yaş grubuna yönelik Minik TEMA Eğitim Programı 2010 yılında çocuklar ile buluşmaya başladı. 2010 yılından bugüne 140 bin çocuk “Toprak Dersem Çık”, “İçeride Çocuk Kalmasın” sloganları eşliğinde doğa ile buluşuyor. Program ile çocukların doğaya yönelik farkındalık oluşturarak olumlu tutum geliştirmeleri hedeflenmektedir. http://miniktema.tema.org.tr/

Yavru TEMA Programı

Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle uygulanan 6-9 yaş grubuna yönelik Yavru TEMA 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında 20 bin öğrenciyle buluştu. Program ile öğrencilerin doğaya ve insan doğa ilişkisine yönelik farkındalık oluşturarak olumlu tutumlar geliştirmeleri hedeflenmektedir.

http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=61

Ortaokul TEMA Programı

Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle uygulanan 10-13 yaş grubuna yönelik Ortaokul TEMA 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında 10 bin öğrenciyle buluştu. Program ile öğrencilerin doğayı keşfetmeleri ve sürdürülebilir yaşama adım atmalarının desteklenmesi amaçlanmaktadır.

http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=175

Lise TEMA Programı

Lise TEMA programı lise çağındaki öğrencilerin, doğayı bilen, doğanın bir parçası olduğunu içselleştiren, günlük hayattaki faaliyetlerinin doğaya etkilerinin farkında olan, doğa sorunlarına karşı harekete geçen bireyler olmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında pilot olarak uygulanmaya başlanan programla lise öğrencileri okullarında TEMA kulüpleri kurarak programı uyguluyor.

http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=81

,
,
,