TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Doğa Eğitim Programları Portalları

,,,,,,,,,,,,,,,

Çocukların ve gençlerin doğayı tanımalarını, doğadaki ilişkileri keşfetmelerini ve ekolojik okuryazarlık becerisi kazanmalarını desteklemek amacıyla TEMA Vakfı tarafından geliştirilen, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan Minik TEMA ve Yavru TEMA Doğa Eğitim Programları gönüllü öğretmenler tarafından okullarda uygulanmaktadır. Öğretmenlerin eğitim içerik ve materyallerine çevrimiçi de ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan Minik TEMA ve Yavru TEMA Eğitim Portalı’nda (minik-yavrutema.org) ayrıca ekolojik okuryazarlık ve doğa eğitimi ile ilgili kaynaklar da yer almaktadır. 

Çocukların ve gençlerin doğayı tanımalarını, doğadaki ilişkileri keşfetmelerini ve ekolojik okuryazarlık becerisi kazanmalarını desteklemek amacıyla TEMA Vakfı tarafından geliştirilen ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan Ortaokul TEMA ve Lise TEMA Doğa Eğitim Programları gönüllü öğretmenler tarafından okullarda uygulanmaktadır. Öğretmenlerin eğitim içerik ve materyallerine çevrimiçi de ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan Ortaokul TEMA ve Lise TEMA Eğitim Portalı’nda (e-tema.org/ortaokul-lisetema) ayrıca ekolojik okuryazarlık ve doğa eğitimi ile ilgili kaynaklar da yer almaktadır.

Toprak TEMA Web Sitesi

Yaşadığımız gezegende hayatı oluşturan bütün unsurlar birbiriyle ilişki içerisindedir ve bu ilişkide toprak; Dünya’nın en ince tabakası olmasına rağmen tüm karasal yaşamın kaynağı olarak büyük önem taşımaktadır. TEMA Vakfı olarak bağışçımız Sayın Turan Demiraslan’ın katkılarıyla tasarlanan topraktema.org web sitesi, toprağın yaşamımızdaki önemine yönelik okuryazarlığın gelişmesine katkı sağlamak amacı ile tasarlandı. İnfografik temelli tasarlanan web sitesinde; toprağın yapısı, nasıl oluştuğu, ekosistemdeki önemi, işlevleri, yok olmasının sebepleri, kaybı sonucunda yaşamı nelerin beklediği ve toprağın korunması için alınması gereken önlemler ile sürdürülebilir toprak yönetimine yönelik tüm bilgiler yer almaktadır.

Su TEMA Web Sitesi

Su ekosistemleri, su sorunları, suyun sürdürülebilir yönetimi ve su okuryazarlığı konularında daha geniş kitlelerde farkındalık geliştirmek ve bu farkındalığı yaygınlaştırmak amacıyla infografiklerin yer aldığı www.sutema.org web sitesi hazırlanmıştır. 8 bölümden oluşan web sitesinde su varlıkları, su döngüsü, su ekosistemleri, Türkiye'de ve Dünya’da suyun kullanımı, su tehditleri, suyun sürdürülebilir yönetimi ve su varlıklarının korunması gibi birçok konuda 46 infografik bulunmaktadır. Web sitesinde ayrıca çocuklar ile öğretmenlere özel hazırlanan “Çocuklar İçin” ve “Öğretmenler İçin” bölümü ile sosyal medyada paylaşılacak görsellerin bulunduğu, kullanıcıların su okuryazarlığı konusunda kendilerini test edebilecekleri ve su gönüllüsü olabilecekleri bir bölüm de bulunmaktadır.

Sıfır Atık Eğitim Portalı

Sıfır Atık Eğitim Projesi, çocukların doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık kazanmalarını ve “Sıfır Atık” yaklaşımını benimsemelerini sağlamak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Tetra Pak desteğiyle TEMA Vakfı tarafından hazırlanmıştır.

Proje kapsamında geliştirilen Sıfır Atık Eğitim Portalı (www.sifiratiktema.org),  okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde çalışan öğretmenler için sunum, poster, çalışma kâğıtları, proje önerileri, dijital oyunlar ve animasyon filmlerin de aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunmaktadır. Sıfır Atık Portalı tüm eğitim kademeleri için 81 ildeki herkesin kullanımına açıktır.

,,,