TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Tezcan Yaramancı

Tezcan Yaramancı, 1966 yılında Hannover Teknik Üniversitesi Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun olduktan sonra aynı üniversitede İş İdaresi dalında ikinci yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır.

1968’de Koç Holding Sanayi Koordinatörlüğü’nde çalışma hayatına başlayan Yaramancı, 1974’te Asil Çelik A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. 1981’de Koç Holding üst yönetim kadrosuna geçerek, 1984’e kadar sanayi Grubu Koordinatörlüğü, 1984 - 1992 tarihleri arasında ise Koç Holding’ in Sanayi, Enerji ve Ticaret Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. THY’nin yeniden yapılandırılması hedefi ile 1992’de THY Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine atanmıştır. 1993’te Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı görevine getirilmiş, bu görevi sırasında THY Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütmüştür.

1994 yılında kamudaki tüm görevlerinden ayrılarak, özel sektöre dönmüştür. Bir yıl Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Murahhas Azası ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak çalıştıktan sonra 1996 yılında bağımsız danışmanlık hizmetleri vermek üzere INVESTA A.Ş.’yi kurmuştur ve halen bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürmektedir. Başta kurucusu ve ortağı olduğu Millennium Bank A.Ş. ve Şan Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere, çeşitli şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiş olup halen Lider Factoring ve Sanko Enerji şirketlerinde bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.  Aynı zamanda Yaramancı, TURMEPA’nın yanı sıra DEİK, İstanbul Rotary Klübü,  Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı, Kurumsal Yönetim Derneği ve benzeri meslek kuruluşlarının da üyesidir. Büyük Britanya Kraliçesi tarafından “Britanya İmparatorluğu Fahri Kumandanı” nişanı ile onurlandırılmış bulunan Yaramancı, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyeliğine devam etmektedir.

,,,,,,,,,,,,,,,