TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Prof. Dr. Barış Metin

Prof. Dr. Barış METİN, Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 2000 yılında mezun olmuştur. 2001 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olmuştur. 2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Anabilim Dalı’nda “Afyon Basınında Harf İnkılâbının Yansımaları” başlıklı tezle yüksek lisansını, 2007 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü’nde “Birinci Dünya Savaşı’nda İran Coğrafyasında Etnik, Dini ve Siyasi Nüfuz Mücadeleleri” başlıklı tezle doktora derecesini tamamlamıştır.

2008 yılında Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’ne yardımcı doçent olarak atanmıştır. Aynı yıl eylül ayında Rusya Hükümeti bursu ile St. Petersburg Herzen Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde Rusça öğrenimine başlamış ve 2 yıl boyunca Rusya’da yaşamıştır. Rusya’da çeşitli Rus arşivlerinde ve milli kütüphanede Türk-Rus ilişkilerine dair araştırmalarda bulunmuştur. 2009 yılında 5 yıllığına Türk Askeri Tarih Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir. 2012 yılında Uşak Üniversitesi, Atatürk İlkeleri İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır. Ardından Atatürk Araştırma Merkezi Haberleşme Üyeliği’ne seçilmiştir. Uşak Üniversitesi Senatosuna Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Temsilciliği, Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Uşak Üniversitesi Ortak Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür.

2018 yılında Uşak Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı’na, 2021 yılında Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanlığı’na atanmıştır ve bu görevleri devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve Birinci Dünya Savaşı, Kafkasya, Türk-Rus ilişkileri konuları uzmanlık alanıdır. Önemli sayıda ulusal ve uluslararası yayını mevcuttur.

Halen Uşak Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2014 yılından beri TEMA Vakfı Uşak İl Temsilcisi olarak görev yapmaktadır. İngilizce ve iyi derecede Rusça bilmektedir. Evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.

,,,