TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Doç. Dr. Ahmet Çelik

Doç. Dr. Ahmet ÇELİK, 1995 yılında Harran Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1997 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını ve 2012 yılında Çukurova Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlamıştır.

1992 yılında 1 yıl kadar özel sektörde çalışmıştır. 1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda göreve başlamıştır. 2000-2007 yılları arasında Harran Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü'nde fahri öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2007 yılında Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulu'nda Yüksekokul Sekreterliği’ne atanmıştır. Bu görevine ek olarak 2009-2012 yılları arasında Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü yapmıştır. 2013 yılında Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulu (MYO) Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Yrd. Doç. Dr. olarak göreve atanmıştır. 2014 yılında Adıyaman Üniversitesi Kahta MYO'da kısa bir süre ve sonrasında Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev almıştır. 2019 yılında Adıyaman Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ziraat Mühendisliği Bölümü’nde göreve başlamıştır (13b-4). 2020 yılında Toprak Bilimi ve Bitki Besleme alanında doçentlik ünvanını almıştır.

Avrupa Birliği, Dünya Bankası, GAP İdaresi, Çukurova, Adıyaman Üniversiteleri ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından desteklenen yaklaşık 15 projede yürütücü ve yardımcı araştırmacı olarak çalışmıştır. 2 adet ikinci tez danışmanlığı yapan ve 22 yüksek lisans tez jürisinde görev alan Doç. Dr. Ahmet ÇELİK’in Toprak mineralojisi, toprak kalitesi, toprak organik karbonu ile ilgili konularda yayınlanmış ulusal ve uluslararası birçok makale ve bildirisi bulunmaktadır.

1994 yılından beri çeşitli gazete ve bilimsel dergilerde editör yardımcılığı, köşe yazarlığı, bölüm yazarlığı yapmıştır. Bunun yanı sıra Dünya gazetesi için araştırma ve bilgi içerikli ilave ve ekler hazırlamıştır.

TEMA Vakfı Adıyaman İl Temsilcisi ve Türkiye Toprak Bilimi Derneği Üyesi olan ÇELİK, 1995 yılından beri TEMA Vakfı Adıyaman İl Temsilcisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

,,,,,,,,,,,,,,,