TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliğinde 2018 yılında pilot uygulama ile başlayan ve 2019’dan itibaren Tetra Pak Türkiye’nin destekleriyle uygulanan Sıfır Atık Eğitim Projesi ile çocukların doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık kazanmaları ve “sıfır atık” yaklaşımını benimsemeleri hedeflenmektedir.

Kapsam/Hedefler

Proje, okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklar için hazırlanan ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile sınıflarda uygulanan sınıf içi eğitim etkinliklerini ve 81 ildeki tüm eğitim kademelerindeki öğretmenlerin içeriklere ulaşabilmesi amacı ile tasarlanan Sıfır Atık Eğitim Portalı’nı kapsamaktadır.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların sıfır atık kavramını benimsemeleri için “Düşün, Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşan 5D modeli geliştirilmiştir. Kutu oyunları, sunum, film, interaktif kitaplar ve aile broşürü gibi eğitici materyaller içeren okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler eşliğinde çocukların okullarda sıfır atık prensibini benimsemeleri sağlanmaktadır.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Sifiratiktema.org Web Sitesi

Geliştirilen eğitim materyalleri ve etkinlik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve 81 ildeki tüm eğitim kademelerindeki öğretmenlerin içeriklere ulaşabilmesi amacı ile tasarlanan Sıfır Atık Eğitim Portalı (www.sifiratiktema.org) Ekim 2019’da tüm öğretmenlerin kullanımına açılmıştır. Portal, tüm eğitim kademeleri için 81 ildeki öğretmenlere sunum, poster, çalışma kâğıtları, proje önerileri, dijital oyunlar ve animasyon filmlerin de aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunmaktadır. Portala sıfır atıkla ilgilenen herkes üye olarak tüm içeriklere ve materyallere ulaşabilmektedir.

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Sıfır Atık Eğitim Projesi kapsamında 2019 yılında Ankara’da yapılan pilot uygulama ile 74 bin ilkokul seviyesindeki çocuğa ulaşılmıştır. 2019 – 2023 yılları arasında Tetra Pak Türkiye desteğiyle yaygınlaşma çalışmalarına devam edilmiş; okul öncesi ve ilkokul seviyesinde,  54 ilde yaklaşık 142.500 çocuğa daha ulaşılmıştır.

Sıfır Atık Eğitim Portalı aracılığıyla 2023 yılının ilk yarısı itibarıyla yaklaşık 621.000 çocuğa ve 108.000 öğretmene ulaşılmıştır.

Sıfır Atık Eğitim Projesi, 1 Kasım 2018’de gerçekleştirilen Sıfır Atık Zirvesi’nde, Sıfır Atık Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne layık görülmüştür. Ayrıca 2020 yılında, ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nde ‘’Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk’’ kategorisinde ödül almıştır. 

Başvurmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sıfır Atık Eğitim Projesi Başvuru Formu

Sıfır Atık Filmlerimiz

,,,,,,,