TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliğinde 2018 yılında pilot uygulama ile başlayan ve 2019’dan itibaren Tetra Pak Türkiye’nin destekleriyle uygulanan Sıfır Atık Eğitim Projesi ile çocukların doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık kazanmaları ve “sıfır atık” yaklaşımını benimsemeleri hedeflenmektedir.

Kapsam/Hedefler

Proje okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukları için hazırlanan ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile sınıflarda uygulanan sınıf içi eğitim etkinliklerini ve 81 ildeki tüm eğitim kademelerindeki öğretmenlerin içeriklere ulaşabilmesi amacı ile tasarlanan Sıfır Atık Eğitim Portalı’nı kapsamaktadır. 3 yıl sürecek proje sonunda yüz yüze eğitimler ve dijital platform aracılığıyla 280.000’den fazla çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Okul öncesi ilk okul seviyesindeki çocukların sıfır atık kavramını benimsemeleri için “Düşün, Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşan 5D modeli geliştirilmiştir. Kutu oyunları, sunum, film ve aile broşürü gibi eğitici materyaller içeren okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler eşliğinde okullarda çocukların sıfır atık presibini benimsemeleri sağlanmaktadır.

Sifiratiktema.org Web Sitesi

Geliştirilen eğitim materyalleri ve etkinlik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve 81 ildeki tüm eğitim kademelerindeki öğretmenlerin içeriklere ulaşabilmesi amacı ile tasarlanan Sıfır Atık Eğitim Portalı (www.sifiratiktema.org) Ekim 2019’da tüm öğretmenlerin kullanımına açılmıştır. Portal, tüm eğitim kademeleri için 81 ildeki öğretmenlere sunum, poster, çalışma kâğıtları, proje önerileri, dijital oyunlar ve 4 animasyon filmin de aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunmaktadır. Portala sıfır atıkla ilgilenen herkes üye olarak tüm içeriklere ve materyallere ulaşabilmektedir.

,,,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Sıfır Atık Eğitim Projesi ilk yılında Ankara’da yapılan pilot uygulama ile 74 bin ilkokul seviyesindeki çocuğa ulaşmıştır. 2019 yılında Tetra Pak Türkiye desteğiyle yaygınlaşma çalışmalarına devam edilmiş; okul öncesi ve ilkokul seviyesinde, 20 ilde yaklaşık 16.400 çocuğa daha ulaşılmıştır. Sıfır Atık Eğitim Projesi, 1 Kasım 2018’de gerçekleştirilen Sıfır Atık Zirvesi’nde, Sıfır Atık Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne layık görülmüştür. 

Sıfır Atık Eğitim Portalı aracılığıyla 2019 yılı sonunda yaklaşık 47.900 çocuğa ve 10.670 öğretmene; 2020 yılının ilk yarısında 57 bini aşkın çocuğa ve yaklaşık 5 bin 100 öğretmene ulaşılmıştır.

Sıfır Atık Filmlerimiz

,,,