TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, IKEA Türkiye desteğiyle 2018 yılında hayata geçirilen Evimiz Dünya Projesi ile ilkokul seviyesindeki çocukların sürdürülebilirlik kavramı üzerine düşünmeleri ve evde yapabilecekleri tasarruf davranışları ile ilgili farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır.

Kapsam/Hedefler

İlkokul öğrencilerine yönelik sınıf içi eğitim etkinliklerini, IKEA müşterilerine yönelik mağaza içi eğitim uygulamalarını ve oyun tabanlı geliştirilmiş bir dijital etkinliği kapsayan projede sınıf içi eğitim etkinlikleri 20 ilde, mağaza uygulamaları ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olmak üzere 5 ilde gerçekleştirilmektedir.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

,,,,,,,,,,,,,,,

Proje amacına uygun olarak, çocukların sürdürülebilirlik kavramı üzerine düşünmelerini, evde yapabilecekleri tasarruf davranışları ile ilgili farkındalık kazanmalarını ve bu farkındalığı eve taşımalarını sağlamak üzere eğitim içeriği ve malzemeleri geliştirilmiştir. Proje kapsamında ilkokul çocuklarına yönelik hazırlanan afişler, çalışma kâğıtları gibi eğitici materyaller ve eğlenceli oyunlarla desteklenen kısa süreli etkinliklerin yanı sıra daha fazla çocuğa ulaşabilmek için eğlenceli bir oyun tabanlı dijital etkinlik tasarlanmıştır. 

Evimiz Dünya Oyunu

Mağaza Uygulamaları

Sınıf içi etkinliklerin yanı sıra IKEA’nın belirli mağazalarında da da eğitim etkinlikleri uygulanmıştır. 

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Proje kapsamında okullar ve Türkiye’nin 5 ilindeki IKEA mağazaları için etkinlikler tasarlanmış ve uygulanmıştır. Okullarda yapılan etkinliklerle yaklaşık 9.000 ve IKEA mağazalarında yapılan etkinliklerle 1.300 çocuk olmak üzere projenin ikinci yılı sonunda toplamda 10.300 çocuğa ulaşılmıştır.

 

,