TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Avcılar Belediyesi ve Avcılar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 2021 yılında başlayan projemiz, Avcılar ilçesinde tüm kademelerde öğrenim gören çocukların ve gençlerin yakın çevrelerindeki doğayı gözlemleyerek keşfetmelerini amaçlıyor. Projemiz kapsamında Avcılar ilçesinde yapılan eğitim etkinlikleri ile 2022 yılı ilkbahar döneminde okul öncesi ve ilkokul seviyesinde 1.041 sınıfta yaklaşık 30.000 çocuğa,  2023 yılı ilkbahar döneminde ise ortaokul ve lise seviyesinde 1.422 yaklaşık 43.000 çocuğa ulaştık. Projeyle Avcılar ilçesindeki çocuk ve gençlerin yakın çevresinden başlayarak doğayı fark etmeleri ve merak duygusu ile yeniden keşfetmeleri, doğa ile bağ kurmaları, gözlem yapmaları, biyolojik çeşitlilik ile ilgili farkındalık geliştirmeleri ve nihai olarak ekolojik okuryazarlık becerilerini artırmalarını hedefliyoruz.  

Kapsam/Hedefler

Doğayı Keşfediyorum Projesi, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki çocuklar ve gençler için hazırlanmıştır. Avcılar ilçesindeki çocuk ve gençlerin yakın çevresinden başlayarak doğayı fark etmeleri ve merak duygusu ile yeniden keşfetmeleri, doğa ile bağ kurmaları, gözlem yapmaları, biyolojik çeşitlilik ile ilgili farkındalık geliştirmeleri ve nihai olarak ekolojik okuryazarlık becerilerini artırmaları hedefiyle geliştirilmiştir.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Proje kapsamında sunum, gözlem çarkı (kuş, yaprak ve kelebek gözlemi), gözlem broşürü (toprak, böcek, ağaç, kuş,  kelebek ve bulut gözlemi), poster gibi eğitici materyaller tasarlanmıştır. Eğitim etkinlikleri okullarda öğretmenlerin desteğiyle uygulanmaktadır.

,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Doğayı Keşfediyorum Projesi kapsamında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesi için etkinlikler geliştirilmiş ve materyaller tasarlanmıştır. Avcılar ilçesinde yapılan eğitim etkinlikleri ile okul öncesi ve ilkokul seviyesinde 1.041 sınıfta yaklaşık 30.000 çocuğa, ortaokul ve lise seviyesinde 1.422 sınıfta yaklaşık 43.000 çocuğa ulaşılmıştır.

,,,