TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Doğa Kâşifi etkileşimli ve görsel tanımlama rehberi kullanılarak İstanbul’da bulunan ağaç ve çalı türlerinin yakından tanınmasını ve bu türlerin özelliklerinin yakından keşfedilmesine olanak sağlamaktadır. Rehber, gözlemlenen bitki türlerini yaprak, çiçek ve meyve gibi farklı kısımlarından yola çıkarak adım adım tanımlanmasına yardımcı olmaktadır. Doğa Kâşifi ile tanımlanan bitki türleri kayıt edilebilmekte ve kişisel gözlem listesi oluşturulabilmektedir. Ayrıca kullanıcıların gözlem kayıtlarını harita üzerinde görüntüleyerek gözlem yolculuklarını görselleştirme imkânları bulunmaktadır. Google Play ve Apple Store üzerinden ücretsiz indirilebilen mobil uygulamada Marmara Bölgesinde yer alan toplam 350 tür yer almaktadır.

,,,,,,,

Kapsam/Hedefler

Faaliyetler

2017 yılında başlayan çalışmaların sonucunda 22 Mayıs 2020 tarihinde Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik gününde yapılan lansmanla kullanıcıların beğenisine sunulan uygulama, vatandaşların dâhil olabilmesi sebebiyle bir yurttaş bilimi uygulaması özelliği taşıyor ve doğaseverler tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Ayrıntılı Bilgi İçinwww.dogakasifi.org

,
,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Doğa Kâşifi uygulamasının 57.000'e yakın kullanıcısı bulunmaktadır ve bu zamana kadar uygulamaya 400’ün üzerinde gözlem girişi yapılmıştır.

Doğa Kaşifi, TEMA Vakfı’nın bağışçısı Sayın Turan Demiraslan’ın desteği ile İstanbul’da yaşayan herkesin biyolojik çeşitliliğin temel bileşenlerinden olan ağaç ve çalılardaki çeşitliliği tanımasını ve türlerin teşhis edilmesini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bir akıllı telefon uygulamasıdır. Aynı zamanda bir yurttaş bilimi uygulaması olan Doğa Kaşifi, kentteki biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınmasına vesile olmaktadır.  

Uygulamayı mobil cihazınızdan indirmek için tıklayınız.

Daha fazla bilgi almak ve web sitemizi ziyaret etmek için tıklayınız. 

,,,