TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Doğa Kaşifi, TEMA Vakfı’nın bağışçısı Sayın Turan Demiraslan’ın desteği ile İstanbul’da yaşayan herkesin biyolojik çeşitliliğin temel bileşenlerinden olan ağaç ve çalılardaki çeşitliliği tanımasını ve türlerin teşhis edilmesini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bir akıllı telefona uygulamasıdır. Aynı zamanda bir yurttaş bilimi uygulaması olan Doğa Kaşifi, kentteki biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınmasına vesile olmaktadır.  

Uygulamayı indirmek için tıklayınız.

,,,,,,,

Kapsam/Hedefler

Doğa Kâşifi etkileşimli ve görsel tanımlama rehberi kullanılarak İstanbul’da bulunan ağaç ve çalı türlerinin yakından tanınmasını ve bu türlerin özelliklerinin yakından keşfedilmesine olanak sağlamaktadır. Rehber, gözlemlenen bitki türlerini yaprak, çiçek ve meyve gibi farklı kısımlarından yola çıkarak adım adım tanımlanmasına yardımcı olmaktadır. Doğa Kâşifi ile tanımlanan bitki türleri kayıt edilebilmekte ve kişisel gözlem listesi oluşturulabilmektedir. Ayrıca kullanıcıların gözlem kayıtlarını harita üzerinde görüntüleyerek gözlem yolculuklarını görselleştirme imkanları bulunmaktadır. Google Play (link)  ve Apple Store (link) üzerinden ücretsiz indirilebilen mobil uygulamada İstanbul’da en yaygın bulunan 250’ye yakın ağaç ve çalı türü yer almaktadır.

Faaliyetler

2017 yılında başlayan çalışmaların sonucunda 22 Mayıs 2020 tarihinde Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik gününde yapılan lansmanla kullanıcıların beğenisine sunulan uygulama, vatandaşların dahil olabilmesi sebebiyle bir yurttaş bilimi uygulaması özelliği taşıyor ve doğaseverler tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Ayrıntılı Bilgi İçinwww.dogakasifi.org

,
,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Doğa Kaşifi uygulamasının 14 bine yakın kullanıcısı bulunmaktadır ve bu zamana kadar uygulamaya 400’ün üzerinde gözlem girişi yapılmıştır. 

,,,