TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Süresi

2019-2021

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, Balparmak desteği ile 2019 yılında başlayan Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi ile arıların doğanın sürdürülebilirliği için önemi, ekosisteme katkıları, arıları ve yaşam alanlarını korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır.

Kapsam/Hedefler

Proje, ilkokul çocuklarına yönelik sınıf içi eğitim etkinliklerini, her yaştan insana yönelik farkındalık stantları ile “Arıların İzinde” bisiklet turlarını, arılar hakkında kapsamlı bilgiye ulaşılan web sitesini, çocuklara ve yetişkinlere yönelik filmleri ve 2 dijital oyunu kapsamaktadır. 3 yıl süren proje sonunda 50 ilde, 46.500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70.000 kişiye ulaşılması hedeflenmiştir.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Arıların doğanın sürdürülebilirliği için önemi, ekosisteme katkıları, arıların ve yaşam alanlarının korunması ile ilgili farkındalık yaratmak üzere ilkokul çocuklarına yönelik eğitim içeriği ve malzemeleri geliştirilmiştir.

Dergi, sunum, afiş, animasyon film, çalışma kâğıtları ve dijital oyunlar gibi eğitici materyaller eşliğinde çocukların arıların dünyamızdaki rolü ve biyolojik çeşitliliğin önemine dair farkındalık kazanmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Her çocuğa dağıtılan kekik tohumlarıyla kendi elleriyle arıların çok sevdiği bir bitki ekerek onu büyütmeleri ve tüm canlıların ekosistemdeki yerlerini korumak teşvik edilmiştir.

,,,,,,,

Farkındalık Stantları ve Bisiklet Turları

,

Projenin farkındalık etkinlikleri kapsamında 20 Mayıs Dünya Arı Günü ve haftasında projenin uygulandığı illerde stant çalışmaları ve “Arıların İzinde” bisiklet turları gerçekleştirilmiştir.

www.arilarvarsa.org Web Sitesi

,

Arıların ekosistemdeki önemine yönelik farkındalığı artırmak için yetişkinlerin yararlanabileceği, bilgilendirici metinler ve destekleyici infografiklerin yer aldığı bir web sitesi tasarlanmış, herkesin erişimine açık bir şekilde www.arilarvarsa.org adresinde yayına alınmıştır. Geliştirilen web sitesi, Arıların Yaşamı, Arı Ürünleri, Bal Arısı ve Doğa İlişkileri, Arıyı Tehdit Eden Faktörler, Yarınlarımız İçin olmak üzere beş bölümden oluşmuştur.

Ayrıca web sitesinde çocuklara özel olarak “Çocuklar için” bölümü hazırlanmıştır. Bu bölümde çocukların arıların dünyasını, yaşam alanlarını ve sevdikleri bitkileri eğlenerek öğrenmeleri amacıyla geliştirilen “Arılarla Macera” ve “Arılar ve Çiçekler’’ isimli oyunlar ile arılarla ilgili keyifle okuyacakları elektronik dergi, eğitici poster, animasyon film, evde yapabilecekleri etkinlik önerileri yer almıştır.

,,,

Proje Kapsamında Neler Yaptık?

Proje kapsamında 2019, 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirilen eğitim etkinlikleri ile 54 ilde ilkokul seviyesindeki yaklaşık 24.200 çocuğa ulaştık. 2019 yılında gerçekleştirilen 20 Mayıs Dünya Arı Günü farkındalık etkinlikleri kapsamında “Arıların İzinde” bisiklet turları ve stant etkinlikleri ile 5.000 çocuk ve 5.000 yetişkin olmak üzere toplamda 10.000 kişiye ulaştık. Projenin ikinci ve üçüncü yılında farkındalık etkinlikleri, sosyal medya aracılığıyla yürütülerek 18.500 çocuk ve 18.500 yetişkine daha ulaştık. 2019, 2020 ve 2021 yıllarında toplamda 71.200 kişide arıların ekosistemin çeşitliliğine ve yaşamın sürdürülebilirliğine katkıları konusunda farkındalık yaratıldı.  2020 yılında "Arılarla Macera" ve "Arılar ve Çiçekler" isimli dijital oyunlar, çocuklarla buluşturuldu. Oyunlar on binlerce kullanıcı tarafından ilgiyle karşılandı. 

Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi, 2019 ve 2020 yıllarında Felis Ödülleri’nde ‘’PR Bölümü – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisi’’nde Başarı Ödülü, 2021 yılında ise Felis Ödülleri’nde ‘’Su Altında ve Karada Yaşam Kategorisi’’nde Felis Ödülü ve ‘’Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisi’’nde Başarı Ödülü aldı.

Arılar Varsa Yarınlar Var Filmimiz

,,,