TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, Balparmak desteği ile 2019 yılında başlayan Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi ile arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Kapsam/Hedefler

Proje, ilkokul çocuklarına yönelik sınıf içi eğitim etkinliklerini, her yaştan insana yönelik farkındalık stantları ile “Arıların İzinde” bisiklet turlarını, arılar hakkında kapsamlı bilgiye ulaşılan web sitesini, çocuklara ve yetişkinlere yönelik filmleri kapsamaktadır. 3 yıl sürecek proje sonunda 50 ilde, 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. 

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Arıların doğadaki ve insan yaşamındaki önemi konusunda çocukların bilgi edinmelerini sağlamak, arıların ve yaşam alanlarının korunması ile ilgili farkındalık yaratmak üzere ilkokul çocuklarına yönelik eğitim içeriği ve malzemeleri geliştirilmiştir.

Dergi, sunum, afiş, animasyon film, çalışma kâğıtları gibi eğitici materyaller eşliğinde çocukların arıların dünyamızdaki rolü ve biyolojik çeşitliliğin önemine dair farkındalık kazanmaları sağlanmaktadır. Her çocuğa dağıtılan kekik tohumlarıyla kendi elleriyle arıların çok sevdiği bir bitki ekerek onu büyütmeleri ve tüm canlıların ekosistemdeki yerini korumaları teşvik edilmektedir.

,,,,,,,

Farkındalık Stantları ve Bisiklet Turları

,

Projenin farkındalık etkinlikleri kapsamında 20 Mayıs Dünya Arı Günü ve haftasında projenin uygulandığı illerde stant çalışmaları ve “Arıların İzinde” bisiklet turları gerçekleştirilmektedir.

www.arilarvarsa.org Web Sitesi

Arıların ekosistemdeki önemine yönelik farkındalığı artırmak için yetişkinlerin yararlanabileceği, bilgilendirici metinler ve destekleyici infografiklerin yer aldığı bir web sitesi tasarlanmış, herkesin erişimine açık bir şekilde www.arilarvarsa.org adresinde yayına alınmıştır. Geliştirilen web sitesi, Arıların Yaşamı, Arı Ürünleri, Bal Arısı ve Doğa İlişkileri, Arıyı Tehdit Eden Faktörler, Yarınlarımız İçin olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.

Ayrıca web sitesinde çocuklara özel olarak hazırlanan “Çocuklar için” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde çocukların arıların dünyasını, yaşam alanlarını ve sevdikleri bitkileri eğlenerek öğrenmeleri amacıyla geliştirilen “Arılarla Macera” ve “Arılar ve Çiçekler’’ isimli oyunlar ile arılarla ilgili keyifle okuyacakları elektronik dergi, eğitici poster, animasyon film, evde yapabilecekleri etkinlik önerileri yer almaktadır.

,,,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Projenin ilk yılında okullarda gerçekleştirilen yüz yüze eğitimlerle 30 ilde ilkokul seviyesindeki yaklaşık 5.300 çocuğa ulaşılmıştır. 20 Mayıs Dünya Arı Günü farkındalık etkinlikleri kapsamında “Arıların İzinde” bisiklet turları ve stant etkinlikleri ile 5.000 çocuk ve 5.000 yetişkin olmak üzere toplamda 10.000 kişiye ulaşılmıştır. Projenin ikinci yılında ise, devam eden okul etkinliklerine ek olarak, 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde ‘Arılarla Macera’ isimli dijital oyun, çocuklara sunulmuştur. Oyun on binlerce kullanıcı tarafından ilgiyle karşılanmıştır.

Arılar Varsa Yarınlar Var Filmimiz

,,,