TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Ağaç Kardeşliği Projesi; 2016 yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle uygulanmaktadır. Proje, yardımseverlik koşusu yapan gönüllü koşucuların desteğiyle hayata geçirilen bir doğa eğitim projesidir.

Kapsam/Hedefler

Proje ile ilkokula giden çocukların doğayla ilgili deneyimsel tecrübelerini artırmaları; ekosistem, endemik bitki, biyolojik çeşitlilik gibi kavramları tanımaları ve tohum yetiştirme sürecini gözlemlemeleri ve "Orman Ekosistemi ve Biyolojik Çeşitlilik" konusunda farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan "Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanı"yla erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedeflenmektedir.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Proje kapsamında doğadaki ilişkiler, orman ekosistemi, tohum yetiştirme ve gözlemleme, biyolojik çeşitlilik ve endemik bitkiler ile ilgili farkındalık yaratmak üzere ilkokul çocuklarına yönelik eğitim içeriği ve malzemeleri geliştirilmiştir.

Afiş, sunum, gözlem defteri, gözlem kutusu, yaprak çarkı ve ağaç kartları gibi eğitici materyaller içeren ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinliklerle uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca proje ile çocukların kendi yörelerine özgü tohumlardan kendi fidanlarını yetiştirmeleri sağlanarak bitki yetiştirme sürecini deneyimleyebilmeleri amaçlanmaktadır.

,,,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Proje kapsamında 7 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki yaklaşık 45.000 çocuğa ulaşıldı. 2016 ve 2018 yılında Çanakkale Biga’da, 2017 yılında Balıkesir Bandırma’da, 2019 ve 2020’de Edirne’de, 2021 yılında Eskişehir’de ve 2022 yılında Sivas’ta olmak üzere 7 hatıra ormanı oluşturuldu. Yaklaşık 45.000’i çocukların proje kapsamında kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere oluşturulan 7 hatıra ormanındaki fidanlar ile birlikte toplamda 90.000'e yakın fidan toprakla buluştu. Ağaç Kardeşliği Projesi için yardımseverlik koşusu yaparak, iyilik peşinde koşan 7.904 gönüllü koşucumuz, bu zamana kadar toplam 5.841.423 TL kaynak yaratarak projeye katkı sağladı.

Yardımseverlik maratonlarına katılarak projeyi destekleyebilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Başvurmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Ağaç Kardeşliği Projesi Başvuru Formu

Ağaç Kardeşliği Filmi

,