TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Ağaç Kardeşliği Projesi; 2016 yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle uygulanmaktadır. Proje, yardımseverlik koşusu yapan gönüllü koşucuların desteğiyle hayata geçirilen bir doğa eğitim projesidir.

Kapsam/Hedefler

Proje ile ilkokula giden çocukların doğayı deneyimleyerek öğrenmeleri; ekosistem, endemik bitki, biyolojik çeşitlilik gibi kavramları tanımaları ve tohum yetiştirme sürecini gözlemlemeleri ve “Orman Ekosistemi ve Biyoçeşitlilik” konusunda farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan “Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Ormanı”yla erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedeflenmektedir.

Faaliyetler

Eğitim Etkinlikleri

Proje kapsamında afiş, sunum, gözlem defteri, gözlem kutusu, yaprak çarkı ve ağaç kartları gibi eğitici materyaller içeren ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler, okullarda öğretmenlerin desteğiyle, TEMA Vakfı gönüllüleri tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca proje ile çocukların kendi yörelerine özgü tohumlardan kendi fidanlarını yetiştirmeleri sağlanarak bitki yetiştirme sürecini deneyimleyebilmeleri amaçlanmaktadır.

,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Proje kapsamında dört yılda Türkiye’nin 76 ilindeki yaklaşık 23.000 çocuğa ulaşıldı. 2016 ve 2018 yılında Çanakkale Biga’da, 2017 yılında ise Balıkesir Bandırma’da, 2019 ve 2020’de Edirne’de olmak üzere beş Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanı oluşturuldu. Yaklaşık 23.000’i çocukların proje kapsamında kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanları’ndaki fidanlar ile birlikte toplamda yaklaşık 57.000 fidan toprakla buluştu. Ağaç Kardeşliği Projesi için yardımseverlik koşusu yaparak, iyilik peşinde koşan 4.532 gönüllü koşucumuz, bu zamana kadar toplam 2.841.735 TL kaynak yaratarak projeye katkı sağladı.

Yardımseverlik maratonlarına katılarak projeyi destekleyebilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Ağaç Kardeşliği Filmi

,