TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Yavru TEMA Eğitim Programı

Yavru TEMA Eğitim Programı ilkokul çağındaki çocukların doğada daha çok zaman geçirmelerini, gözlem yapmalarını, merak duygusuyla doğayı keşfetmelerini sağlamak ve ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacı ile tasarlanmıştır. İlk saha uygulamalarına 1996 yılında başlanan Yavru TEMA Eğitim Programı, 2014 yılında geliştirilerek Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile gönüllü öğretmenler tarafından yürütülmektedir. 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibari ile program Türkiye İş Bankası desteği ile uygulanmaktadır. 2018 yılında, Yavru TEMA Eğitim Programı'nın içerik ve materyalleri tamamen yenilenerek, program 1.-2. sınıflar ve 3.-4. sınıflar için olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Kapsam/Hedefler

Temel amacı çocuklara ekolojik okuryazarlık konusunda farkındalık kazandırmak olan program, Türkiye’nin 81 ilinde uygulanmaktadır. Öğretmenlere açık havada ve sınıf içerisinde uygulanacak 71 yüz yüze 10 çevrim içi etkinlik olmak üzere toplamda 81 etkinlik önerisi sunan program ile çocukların doğayla bağ kurmaları desteklenmektedir.

Faaliyetler

Toprak, su varlıkları, biyolojik çeşitlilik, ekosistem, hava, doğada gözlem, sürdürülebilir yaşam gibi konularda olabildiğince geniş bir kurguda hazırlanmış olan eğitim materyalleri ve her konu başlığı altında etkinlik yönergeler sayesinde öğretmenler, kendi yıllık eğitim programlarına uyumlu olacak şekilde hazırlanan etkinlikleri sınıflarında ya da açık havada kolaylıkla uygulayabilmektedir. Ayrıca öğretmenlerin tüm eğitim içeriklerine rahatça ulaşabilmeleri için Yavru TEMA Eğitim Programı'nı da kapsayan bir portal hayata geçirilmiştir. (minik-yavrutema.org)

,,,,,,,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Yavru TEMA Eğitim Programı kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık 18.500 sınıf/öğretmen ve 458.000 çocuğa ulaşılmıştır.

Başvurmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Eğitim Programları Başvuru Formu

Yavru TEMA Filmlerimiz

Yavru TEMA Şarkılarımız

,,Yavru Tema,,,Yavru Tema,,,Yavru Tema,,,Yavru Tema,,,Yavru Tema,,,Yavru Tema,,,Yavru Tema,,,Yavru Tema