TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Ortaokul TEMA Eğitim Programı

Ortaokul TEMA Eğitim Programı, ortaokul düzeyindeki çocuklar için tasarlanmıştır ve bir eğitim öğretim yılı boyunca farklı dersler ve kulüp çalışmaları kapsamında uygulanmaktadır. İlk saha uygulamalarına 1996 yılında başlanan ve 2014 yılında yapılan geliştirme ile Ortaokul TEMA olarak adlandırılan Eğitim Programı, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile gönüllü öğretmenler tarafından yürütülmektedir. 2018 yılında, Ortaokul TEMA Eğitim Programı’nın içerik ve kapsamı tamamen yenilenmiştir.

Kapsam/Hedefler

Temel amacı çocuklara ekolojik okuryazarlık konusunda farkındalık kazandırmak olan program, çocukların doğadaki diğer canlılarla empati geliştiren ve günlük yaşamdaki tercihlerinin doğayı nasıl etkilediği konusunda farkında olan bireyler olmalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Disiplinler arası bir yaklaşımla hazırlanan program, çocukların doğa ile buluşmasına olanak sağlayan etkinliklere ağırlık vererek aynı zamanda doğayla bağ kurmalarını da amaçlamaktadır. Türkiye’nin 81 ilinde uygulanan program kapsamında 33 yüz yüze ve 7 çevrim içi etkinlik olmak üzere toplamda 40 etkinlik önerisi bulunmaktadır. 

Faaliyetler

Program kapsamında gönüllü öğretmenlerin etkinlikleri kolaylıkla uygulayabilmesi için detaylı etkinlik planları içeren öğretmen rehberi öğretmenlere ulaştırılmaktadır. Öğretmenler Eğitim Portalı (e-tema.org) ile tüm eğitim içeriklerine ve materyallerine dijital olarak da ulaşabilmektedir. 

,,,,,,,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Ortaokul TEMA Eğitim Programı kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık 8.000 sınıf/öğretmen ve 200.000 çocuğa ulaşılmıştır.

Başvurmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Eğitim Programları Başvuru Formu

,,,