TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Minik TEMA Eğitim Programı

Minik TEMA Eğitim Programı okul öncesi eğitim çağındaki çocukların doğada daha çok zaman geçirmelerini, gözlem yapmalarını, merak duygusuyla doğayı keşfetmelerini sağlamak ve ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacı ile tasarlanmıştır. 2010 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen Minik TEMA Eğitim Programı gönüllü öğretmenler tarafından yürütülmektedir. 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibari ile program Türkiye İş Bankası desteği ile uygulanmaktadır. 2018 yılında, Minik TEMA Eğitim Programı’nın içerik ve materyalleri tamamen yenilenmiştir.

Kapsam/Hedefler

Temel amacı çocuklara ekolojik okuryazarlık konusunda farkındalık kazandırmak olan program, Türkiye’nin 81 ilinde uygulanmaktadır. Öğretmenlere açık havada ve sınıf içerisinde uygulanacak 50 yüz yüze ve 10 çevrim içi olmak üzere toplamda 60 etkinlik önerisi sunan program ile çocukların doğayla bağ kurmaları desteklenmektedir.

Faaliyetler

Toprak, su varlıkları, biyolojik çeşitlilik, ekosistem, hava, doğada gözlem, sürdürülebilir yaşam gibi konularda olabildiğince geniş bir kurguda hazırlanmış olan eğitim materyalleri ve her konu başlığı altında etkinlik yönergeleri sayesinde öğretmenler, kendi yıllık eğitim programlarına uyumlu olacak şekilde hazırlanan etkinlikleri sınıflarında ya da açık havada kolaylıkla uygulayabilmektedir. Ayrıca öğretmenlerin tüm eğitim içeriklerine rahatça ulaşabilmeleri için Minik TEMA Eğitim Programı’nı da kapsayan bir portal hayata geçirilmiştir. (minik-yavrutema.org)

,,,,,,,,,,,,,,,,

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Minik TEMA Eğitim Programı kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık 25.500 sınıf/öğretmen ve 473.000 çocuğa ulaşılmıştır.

Başvurmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Eğitim Programları Başvuru Formu

Minik TEMA Filmlerimiz

Minik TEMA Şarkılarımız:

,,,,,,,