TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle Yönetim Kurulu Üyemiz ve Uşak İl Temsilcimiz Prof. Dr. Barış Metin’in sunumuyla, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk ve Doğa Sevgisi’’ konulu çevrim içi seminer gerçekleştirdik.

Seminere; Yönetim Kurulu Başkanımız Deniz Ataç, Genel Müdürümüz Başak Yalvaç Özçağdaş, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve 45 ilden, İl Temsilcilerimiz, İlçe/Mahalle Sorumlularımız, Ekip Gönüllülerimiz, Genç TEMA Başkanlarımız ile Genel Merkez Çalışanlarımızdan oluşan 200’ün üzerinde kişi katıldı.

Konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını anarak başlayan Prof. Dr. Barış  Metin, “Cumhuriyetimizin diğerlerinden ayrılan en önemli özelliği ‘hâkimiyet-i milliye’ esasına dayanmasıdır. Bizde hâkimiyetin kaynağı milletin istiklaline, fikren ve vicdanen müstakil olmasına dayanır. Mustafa Kemal Paşa’nın yegâne bir isteği vardır; o da bu coğrafyadaki insanları, toprağı, ağacı, kuşu özetle tüm canlıları en ileri seviyede yaşatmaktır” dedi.

“Ankara Atatürk’ün doğa ile ilişkisinin somut örneklerindendir”

Atatürk’ün doğa ile ilişkisini ortaya koyan somut örneklerden birinin Başkent Ankara olduğunu ifade eden Prof. Dr. Metin, “Ankara modern bir kent olarak inşa edilirken parklarla dolu, diğer canlıların da yaşayabileceği şekilde inşa edilmiştir. Ankara’nın başkent yapılması konusundaki tüm eleştirilere rağmen kent hızla toparlanmaya başlamış, birkaç yılda toz bulutunun, susuzluğun, kerpiç evlerin oluşturduğu görüntüden modern bir görüntüye kavuşturulmuştur. Mustafa Kemal Paşa kıraç toprakla büyük bir mücadele vermiş ve Ankara’yı yeşil bir kent yapmıştır” diye konuştu.

“Atatürk Orman Çiftliği bozkırda bir mucizedir”

Atatürk’ün hayatı boyunca her zaman zora talip olduğunu söyleyen Metin,  “Mustafa Kemal Paşa’nın yaşamı her türlü zorluğa, esarete, cehalete ve fakirliğe karşı savaştır. Atatürk Orman Çiftliği’ni hayata geçirerek de savaşçı özelliğini bize bir kez daha göstermiştir. Araziyi satın alarak ve içeride başarı örneklerini gerçekleştirerek milletine armağan etmiştir. Çiftlik, Mustafa Kemal Paşa’nın başarısıyla bozkırda oluşturulan bir mucizedir. Bir yandan devleti yönetirken bir yandan da Orman Çiftliği arazisiyle ilgilenmiştir. Çalışmalara da bizzat katılmıştır. Kurak arazinin yeşil bir vahaya dönüşmesinde sadece fikren değil, fiziken de mücadele etmiştir” ifadelerini kullandı.

“Atatürk’ün çabaları TEMA Vakfı’na örnek oldu”

Metin, Atatürk’ün bu çabalarının TEMA Vakfı’na örnek olduğunu belirterek “Mustafa Kemal Paşa, ‘Biz doğayı korudukça o da bizi korur’ der. Kurucu Onursal Başkanımız Hayrettin Karaca’nın harekete geçmesinde Mustafa Kemal’in örnek uygulamaları rehber olmuştur. Toprak Dedemizin ‘Atatürk’te Ağaç Sevgisi’ makalesini okurken Hayrettin Bey’in Atatürk’ü rehber aldığını ve TEMA Vakfı’nın Atatürk’ün izinden gittiğini bir kez daha gördüm. Hayrettin Karaca’nın da dediği gibi gerçek bir doğasever olmadan Atatürkçü olamazsınız” şeklinde konuştu.

“Atatürk bize yön göstermeye devam ediyor”

Sözlerine, TEMA Vakfı ailesinin böyle bir seminerde bir araya gelmesinin çok anlamlı olduğunu ifade ederek başlayan Genel Müdürümüz Başak Yalvaç Özçağdaş, “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez’ sözüyle bize yön göstermeye devam eden, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da doğa ve yurt sevgisini kalbinde taşıyan bir halk hareketi olarak çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz” dedi.

“Cumhuriyet hepimize emanet”

Yönetim Kurulu Başkanımız Deniz Ataç ise “Ne kadar mükemmel bir lidere sahip olduğumuz okuduğumuz her satırda, izlediğimiz her filmde bir kez daha ortaya çıkıyor. Tüm dünya tarafından onaylanmış bir liderdir Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Hepimiz onu çok sayıyor ve seviyoruz. Şunu unutmamalıyız; vatanımız çok zor kurtarılmış bir vatandır. Bunu yaşamımızın her anında hatırlamamız lazım. Bu vatan için hayatını veren insanlara ciddi bir borcumuz var. Bu borcu ödemek zorundayız. Bizler borcumuzu ödemek için inançla çalışmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu Cumhuriyet hepimize emanet” diye konuştu.

Umut Yeşertiyoruz!                                                                                      TEMA Vakfı

,,,
,,,