TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

TEMA Vakfı'nın gönüllü sayısı yarım milyona ulaştı. Gönüllü ağı her geçen gün yaygınlaşarak büyüyen Vakfın 500.000'inci gönüllüsü Erzurum Atatürk Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu'ndan Mine Çağatay oldu.

80 ildeki İl Temsilciliği, 247 İlçedeki Gönüllü Sorumluluğu ve 112 üniversitedeki Genç TEMA Toplulukları ile faaliyetlerini sürdüren TEMA Vakfı gençlerden aldığı güçle başta toprak olmak üzere, orman, su ve biyolojikçeşitlilik gibi doğal varlıklara sahip çıkıyor.

İl ve ilçelerdeki çalışmaları temsilci ve gönüllü sorumluları tarafından yürütülen Vakıf, gençleri çevre sorunlarıyla mücadelede dâhil edilmesi gereken önemli bir grup olarak görüyor. Üniversitelerde Genç TEMA Toplulukları kurulmasını sağlayarak onları doğa mücadelesine gönüllü olarak dâhil etmeyi amaçlıyor.

Genç TEMA Toplulukları gençlerin, yaşadıkları çevrenin sorunlarına duyarlı, sorunların çözümünde aktif rol almak için gönüllü çalışmalar gerçekleştiren ekolojik bakış açısına sahip bireyler olmalarına katkıda bulunuyor. Gençler yıl boyunca gerçekleştirdikleri savunuculuk, eğitim, farkındalık ve ağaçlandırma gibi çalışmalarla aktif sorumlu birer yurttaş olarak doğa sorunlarının çözümünde yer alıyor.

TEMA Vakfı'nın yarım milyon gönüllüye ulaşmasından duydukları memnuniyeti dile getiren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “500.000'inci gönüllümüz Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Mine Çağatay oldu. Bu vesile ile Erzurum İl Temsilciliğimizin ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Genç TEMA Topluluğumuzun yanı sıra gönüllü faaliyetlere destek olan tüm temsilcilerimize, gönüllü sorumlularımıza ve Genç TEMA'larımıza teşekkür ediyorum. Gücünü gönüllülerinden alan bir halk hareketi olarak, daha çok gönüllüye ihtiyaç duyuyoruz. Bu noktada da, bu ülkenin geleceği olan gençlerimizin çevre sorunlarına ve TEMA Vakfı'na olan ilgisinin artması bizi çok mutlu ediyor” dedi. Ataç; Bugün 112 üniversitede çalışmalarını sürdüren Genç TEMA'ların kendileri için sosyal ve kişisel bir gelişim fırsatı yakaladıklarını ifade ederek Genç TEMA gönüllülerine Vakıf merkezi tarafından çevre konusunda eğitim fırsatlarının sunulduğunu belirtti.

,