TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

TEMA Vakfı Bölgesel Gönüllü Toplantısı, 3 Mayıs Cumartesi günü, Dicle Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi'nde TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sevim Budak ve Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biricik'in katılımıyla gerçekleşti.

12 İlden il temsilcileri, ilçe gönüllü sorumluları, Genç TEMA toplulukları, gönüllüler ve genel merkez çalışanlarından oluşan 150 kişilik katılımla gerçekleşen toplantı TEMA Vakfı Diyarbakır İl Temsilcisi Prof. Dr. Necmettin Pirinççioğlu'nun hoşgeldiniz konuşması ile başlayarak Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç'ın konuşması ile devam etti.

Konuşmasında Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde Vakfın çalışmalarına olan ilginin artmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Ataç, Vakfın faaliyetlerinin daha verimli bir şekilde daha da yaygınlaşarak yürütülmesi için daha çok gönüllüye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ataç; “Türkiye'nin dört bir yanında, siz gönüllülerimizin desteğiyle başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıklarımızı korumak için savunuculuk faaliyetleri yürütüyoruz. Eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hayata geçirdiğimiz Minik TEMA ve Yavru TEMA programlarımız her geçen gün ivme kazanarak devam ederken, Genç TEMA'larımızın üniversitelerinde imza attıkları başarılı projeleri takip etmekten gurur duyuyoruz. Tüm bu faaliyetlerin hayata geçmesindeki özverili katkılarınızdan dolayı her birinize teşekkür ediyor, gücünü gönüllülerinden alan bir halk hareketi olarak, tüm bu çalışmalarımızın bizden sonraki nesillere sürdürülebilir bir yaşam bırakmak adına hizmet edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Biricik'in yerel doğal mücadeleleri başlığı altında yaptığı “Bölgede nesli tükenmekte olan hayvan türleri” sunumunu ile devam eden toplantıda, Doç. Dr. Sevim Budak da su yönetimine ilişkin düzenlemeler hakkında bilgileri katılımıcılarla paylaştı.

Van, Bitlis, Malatya, Muş, Kilis, Adıyaman, Mardin, Batman, Siirt, Bingöl, Şırnak ve Diyarbakır illeri ile ilçelerinden gönüllülerin katıldığı TEMA Vakfı Bölgesel Gönüllü Toplantısı kent gezisi ile sona erdi.

TEMA Vakfı 2013 yılında Mardin, Antalya, Ankara ve Samsun'da toplam 785 gönüllüsünün katılımıyla 4 Bölgesel Gönüllü Toplantısı gerçekleştirmişti. 2014 yılının ilk toplantısını Kocaeli'de yapan Vakıf, Amasya ve Diyarbakır'ın ardından Konya ve Artvin toplantılarında gönüllüleri ile bir araya gelecek.

Türkiye Çöl Olmasın!                                                                                    TEMA Vakfı

,