TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

TEMA Vakfı Bölgesel Gönüllü Toplantısı, 23 Kasım 2013 tarihinde Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı.Ekvator Cumhuriyeti Büyükelçisi Augusto Saa Corriere, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Genel Müdürü M. Serdar Sarıgül ve TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Duman'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, bölgenin ve ülkenin çevresel sorunları tartışıldı, mücadele yöntemleri ortaya kondu.

Toplantı, 28 il ve 30 ilçeden il temsilcisi ve yardımcısı, ilçe gönüllü sorumlusu ve yardımcısı, Genç TEMA toplulukları ve genel merkez çalışanlarından oluşan 250 kişilik katımla gerçekleşti.

Ankara İl Temsilci Yardımcısı Av. Süleyman Çetin hoş geldiniz konuşması ile başlayan toplantıda Çetin; “2013 yılı Erozyonla Mücadele Haftası'nda ülke genelinde ‘Yeşile, Suya, Ormana Gönüllüyüm' sloganı ile gönüllü kazanım kampanyası başlattık. Böylesine önemli bir seferberlik hareketine başladığımız bir dönemde 28 ilden TEMA gönüllülerini Ankara'da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Biz TEMA gönülleri, aramıza yeni katılacak gönüllüler ile birlikte yaşama sahip çıkmaya ve ülkemiz için gönüllü olmaya daha büyük bir inanç ve şevkle devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmasında gönüllülere seslenen TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Hiçbir çıkar beklentisi olmadan içlerinden gelen sorumluluk bilinciyle TEMA Vakfı ile birlikte toplum yararına hizmet eden il temsilcilerimize, temsilci yardımcılarımıza, gönüllü sorumlularımıza, Genç TEMA, Yavru TEMA, Minik TEMA ve gönüllülerimize tek tek teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki 2014 yılında gönüllü sayımız daha da artacak ve hep birlikte çocuklarımıza, torunlarımıza sürdürülebilir bir yaşam bırakmak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

TEMA Vakfı Genel Müdürü M. Serdar Sarıgül ise konuşmasında, “TEMA Vakfı olarak her şeye rağmen umudun var olduğuna, gelecekte adil ve sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğuna inanıyoruz ve gönüllülerimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz ” dedi.

Etkinliğe katılan Ekvator Cumhuriyeti Büyükelçisi Augusto Saa Corriere, “Tarihteki En Büyük Petrol Kirliliklerinden Biri-Chevron Davası ve Ekvator” konulu sunum yaptı. Vakfın eğitim çalışmalarına dair bilgilendirmenin ardından, TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Duman, bölgelerinde konuyla ilgili mücadele eden TEMA Vakfı İl temsilcilerine “Termik Santrallerin Toprak, Su ve Tarıma Etkileri” konulu eğitim verdi. TEMA Vakfı Bölgesel Gönüllü Toplantısı Anıtkabir ziyareti ile sona erdi.

 

,