TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Zirve Dağcılık Kulübü İstanbul Şubesi, TEMA Vakfı’nın "Doğa İçin Harekete Geç" çağrısını Erciyes Dağı’nın zirvesine taşıdı.

Dağcılık sporunun yaygınlaştırılmasına odaklanan Zirve Dağcılık Kulübü İstanbul Şubesi, başarılı faaliyetlerine bir yenisini ekleyerek 7-8 Haziran tarihleri arasında Küçük ve Büyük Erciyes tırmanışını gerçekleştirdi. Erciyes Kuzey Tırmanışı'nda zirve yapan 17 sporcu; ekosisteminin korunması, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakılması, insan-doğa uyumu konusunda daha fazla çaba gösterilmesi için çağrıda bulundu.

Zorlu koşullara karşın adım adım zirveye

Tırmanışa 7 Haziran 2014 tarihinde Kayseri Hacılar Beldesi'nden başlayan Zirve Dağcılık ekibi, ilk gün kampını 2.700 metre yükseklikte bulunan Sütdonduran Yaylası’nda yaptı. Dünya Çevre Günü kapsamında tırmanışını gerçekleştiren ekip, sabaha karşı 04:00'te yola koyuldu. TEMA gönüllüsü olan Zirve Dağcılık Kulübü üyeleri Erciyes Dağı’nın kuzeyindeki dik kar-buz kulvarına ulaştı. Tırmanışlarına dik kulvar ile devam eden ekip, yeni yağan kar örtüsü karşısında iz açma metoduna başvurarak ilerleyişini sürdürdü. Kısa mesafeli kopmalara rağmen tırmanışa devam eden ekip üyeleri; sisli ve soğuk hava koşullarına rağmen 6 buçuk saatlik bir sürenin ardından zirve yapmanın mutluluğunu yaşadı.

Zirve Dağcılık Kulübü, özel günlere yönelik dağcılık faaliyetleri yürüterek Türkiye’nin doğal varlıklarını koruma çalışmalara destek vermeyi hedefliyor.

Türkiye Çöl Olmasın!                                                                                    TEMA Vakfı

,