TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

TEMA Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi sürdürülebilir üniversite yerleşkesi için işbirliği yaptı. Üniversitenin sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde Sarıtepe Kampüsü’nün ilk fidanlarını çocuklar dikti. 70 okuldan, yaklaşık 3.500 çocuk, üniversiteliler ve TEMA gönüllüleri ile birlikte doğada zaman geçirirken kampüse neşe ve coşku yayıldı.

Sürdürülebilir Kampüs olma yolunda önemli adımlar atan Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos’taki Sarıtepe Kampüsü TEMA Vakfı’nın organize ettiği binlerce çocuğun doğayla buluşmasına sahne oldu. Çoğunluğu ilköğretim öğrencisi olan yaklaşık 3.500 çocuk üniversitelilerle birlikte Boğaziçi Üniversitesi ve TEMA Vakfı uzmanlarının denetiminde üniversitenin Sarıtepe Kampüsü’ne gelerek fidan diktiler. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Kurulu Üyesi ve Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç. Dr. Emre Otay, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın da katıldığı etkinliğe 70’ten fazla okuldan öğretmenleriyle birlikte gelen çocukların doğayla buluşma coşkusu, 200 TEMA Vakfı gönüllüsü ve öğretim üyelerinin de katılımıyla büyüdü.

Binlerce çocuğu üniversiteye getiren bu etkinliğin nedeni Boğaziçi Üniversitesi ile TEMA Vakfı’nın Sarıtepe Kampüsü’ndeki eski hafriyat ve dolgu alanındaki ağaçlandırma çalışmasıydı. Bu ağaçlandırma çalışması aynı zamanda, Boğaziçi Üniversitesi ile TEMA Vakfı'nın, 2025’e dek sürecek doğa projesinin ilk adımıydı.

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç. Dr. Emre Otay, fidan dikimine katılan etkinlik esnasında yaptığı konuşmada; “TEMA Vakfı ile gerçekleşen işbirliğimizde öncelikli olarak, kampüsümüzün sahip olduğu farklı bitki topluluklarını, birbirine bağlayan patikalarla öğrencilerin doğal hayatı tanımaları, kampüs alanında gerçekleştirilecek doğa eğitimleri ile çocuklara doğa eğitimi verilerek ekolojik okuryazar olmaları hedeflenmiştir” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise, üniversite ve sivil toplum örgütü işbirlikleri arasında kapsam ve konu bakımından bir ilk niteliği taşıyan bu çalışmadan büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi ve TEMA Vakfı işbirliğiyle yürütülecek proje Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde üniversitelilerin doğal hayatı tanımalarını ve keşfetmelerini sağlayacak güzergahların oluşturulması; kampüs alanında doğal ekosistemlerin ve bu ekosistemlerde yer alan başta endemik bitkiler olmak üzere bitki çeşitliliğinin koruma altına alınması; TEMA Vakfı’nın tasarlayacağı doğa eğitimleri ile hem çocukların hem de üniversitelilerin TEMA Vakfı eğitmenleri desteğiyle ekolojik okuryazar haline gelmelerine hizmet edecek.

,