TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetleri yapılması için verilen lisansın iptaline dair ilgili Bakanlık aleyhine açılan dava, 14 Şubat 2013 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’nde görüldü. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde 258 yurttaşımız tarafından açılan davayı izlemek üzere Artvin’den gelen 300’ü aşkın yurttaşımızı, Rize’de kendilerini “yaşam savunucuları” olarak ifade eden TEMA Vakfı Rize İl Temsilciliği, Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da aralarında bulunduğu sivil toplum gönüllüleri karşıladı.

Yerelde 500’ü aşkın yaşam savunucusunun izlediği ve salona sığmadığı duruşma yaklaşık 2.5 saat sürdü. Yirmiyi aşkın avukatın destek verdiği davanın savunmasında, Türkiye’nin keşfedilmemiş cenneti olan Cerattepe’nin sahip olduğu doğal varlıkların her durumda altından çok daha değerli olduğunun altı çizildi. Doğal varlıkların tüm canlılara hiçbir karşılık beklemeden ve ayırmadan hizmet ettiğine dikkat çeken yaşam savunucuları, “Genya ve Cerattepe’de 44 bin dönüm alanda yürütülecek maden faaliyeti ile milyonlarca ağacın kesileceği, Artvin’in tepesinde 30 futbol sahası büyüklüğünde 4 siyanür havuzu ile halkın içme suyu da dahil bütün su kaynaklarının kirleneceği veya şirketçe kullanılacağı” ifade edildi. Orman, ağacıyla, zemin bitkileriyle, mikro organizmalarıyla, mantarıyla, böceğiyle, kuşlardan memelilere tüm hayvanları, su tutuşu ve toprak yapısıyla dünyaya hayat veren kocaman bir karasal ekosistemdir. Madencilik faaliyetleri ile milyonlarca ağacın kesilerek yok edilmesinin hesabını kimse veremez. Ormanın sağladığı hizmetlerin karşılığı altınla ölçülemez. Bizim altınımız doğadır” dedi.

1990’lardan bu yana defalarca madencilik faaliyetlerine açılmak istenen Artvin Cerattepe’nin eşsiz doğasına Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde 258 yurttaşımız sahip çıkarak 12 Haziran 2012’de Rize İdare Mahkemesi’nde ilgili bakanlık aleyhine verilen madencilik lisansının iptali için dava açtı. Dava ile ilgili olarak iki kez durdurma ve iki kez de iptal kararı veren Rize İdare Mahkemesi, son duruşmada talebi reddetmişti. Davalıların başvurusu sonrasında Trabzon Bölge İdare Mahkemesi,19 Ekim 2012 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’nin ret kararını bozarak bir kez daha çalışmaları durdurdu. Rize İdare Mahkemesi’nde 14 Şubat 2013 tarihinde yapılan duruşmayla ilgili kararını 15 gün içerisinde açıklaması bekleniyor.

TEMA Vakfı olarak ülkemizin doğasına yönelik tehditlerin yerelde mücadele eden duyarlı yurttaşlarımız sayesinde durdurulacağına inanıyoruz. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Artvin Cerattepe’yi kurtarmak için mücadele edenleri destekliyor, yargının da aynı şekilde bölgeyi kurtaracak bir karar alacağına dair inancımızı koruyoruz.

Toprak Yaşamdır                                                                                           TEMA Vakfı

,