TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Adım Adım, sivil toplum kuruluşları için koşarak bağış toplayan amatör sporculardan oluşuyor. Koşucular, 1 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Runatolia Maratonu’nda TEMA Vakfı’nın Dünyayı Kurtaran Adım Projesi için koştu.

Türkiye'nin ilk yardımseverlik koşu grubu Adım Adım, 1 Mart’ta Antalya'da düzenlenen 10. Uluslararası Antalya Maratonu, Runatolia’da iyilik peşinde koşarak sivil toplum kuruluşları için bağış topladı. 2008’den bu yana varlığını devam ettiren Adım Adım, 7 yılda 5 bin koşucusu ile 55 bin bağışçıya ulaştı. Toplam 8 milyon TL bağış toplayan koşucular, 39 bin kişiye iyilik götürdü. Böylece Adım Adımcılar “iyilik peşinde koşarak” destekledikleri sivil toplum kuruluşlarının sosyal fayda amaçlayan çalışmalarına önemli bir katkı sağlamış oldu. TEMA Vakfı’nı destekleyen Adım Adım koşucuları, Runatolia’da bu yıl TEMA Vakfı’nın Dünyayı Kurtaran Adım projesi için koşu parkurundaki yerini aldı.

Adım Adım koşucuları ilk defa 2013 İstanbul Maraton’unda TEMA Vakfı için koştu ve Dünyayı Kurtaran Adım Projesine destek verdi. Odağına gençleri alan proje için Adım Adım koşucuları sayesinde 2014 yılında 3.146 gence doğa eğitimi verildi. Dünyayı Kurtaran Adım’a Genç TEMA topluluklarında faaliyet gösteren ve birer doğal kahraman olarak doğanın korunması ve geleceği konusunda söz sahibi olmak isteyen gençler dahil oluyor. Proje kapsamında Genç TEMA’lar kendi yaşadıkları bölgedeki çevresel problemleri tespit ediyor, bu sorunlara çözüm olabilecek projeler oluşturuyor, harekete geçmeleri için gereken bilgi ve donanıma sahip oluyorlar.

Adım Adım kapsamında 2014’te toplanan bağışlar sayesinde gençler ‘Doğal Kahramanlar Eğitmen Eğitimi’ne tabi tutuldu. Türkiye’nin 54 ilinden eğitime katılan 142 genç, edindikleri bilgileri üniversitelerinde akranlarına aktardı. 51 ilde 64 üniversitede gerçekleşen eğitimlerde 3.146 gence ulaşarak hedeflerini aştı. Gençler eğitimler sayesinde doğa sorunları hakkında farkındalık kazanıp bu sorunlarla mücadele yöntemlerine dair donanımlı hale geldi.

Kendi yaşadıkları ildeki bir doğa sorununu seçerek bu soruna çözüm olabilecek projeler üreten gençler, yerel katılımla bu projeleri hayata geçirmeye başladı. Gençler projelerinde kuraklıktan iklim değişikliğine, biyolojik çeşitlilikten termik santrallere, geri dönüşümden nehir/göl kirliliğine kadar birçok farklı konuya odaklandı. Gençler, 2014 yılında 21 projeyi hayata geçirerek yerelde yaklaşık 5.500 kişide çevre sorunları konusunda farkındalık yarattı. Gençler 2015’te Adım Adım’ın desteğiyle doğaya sahip çıkan gençlerle Türkiye’nin dört bir yanında 50 çevre projesini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Türkiye Çöl Olmasın                                                                                      TEMA Vakfı

 

 

Editöre Notlar

Adım Adım Oluşumu

Adım Adım Oluşumu Faaliyetlerine aktif olarak 2008’te başlayan ve şu anda 7 binin üzerinde üyesi ve takipçisi bulunan Adım Adım Oluşumu, kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk ve en büyük sivil toplum oluşumudur. Adım Adım amatör sporcuları bugüne kadar toplam 8 milyon TL tutarındaki bağışların Sivil Toplum Kuruluşlarına aktarılmasına ve kamuoyunda farkındalık yaratılmasına aracı olmuşlardır. Adım Adım ile birlikte çalışmak isteyen sivil toplum kuruluşları arasında şu ana kadar 8 vakıf/dernek seçilmiştir. Desteklenen STK’lar ve projeleri; AÇEV — Kadınlar Yaşama Doğru Koşar Adım Projesi, AKUT — Nefes Projesi, BUĞDAY — Sağlıklı Gıda Her Çocuğun Hakkı Projesi, KORUNCUK — Koruncuk Bolluca Çocuk Köyü Projesi, TEGV — Van’a Son Adım Projesi, TEMA — Dünyayı Kurtaran Adım Projesi, TOFD — Akülü Tekerlekli Sandalye Projesi, TOG — Gençler Dünyayı Değiştiriyor Projesihttp://www.adimadim.org/https://www.facebook.com/hareketegec

 

Dünyayı Kurtaran Adım Projesi

Dünyayı Kurtaran Adım Projesi odağına gençleri alıyor. Gençlerin doğanın korunması ve geleceği konularında söz sahibi olmalarını amaçlıyor. Kendi yaşadıkları bölgedeki çevresel sorunlara yönelik harekete geçebilecek bilgi ve donanıma sahip olmalarına katkı sağlıyor.Proje uygulamasında; gençler çevre eğitimi ve liderlik programına tabi tutuluyor. Özel bir eğitim programıyla, öğrendiklerini kendi üniversitelerindeki öğrencilere aktarıyorlar. Gençler, programın sonunda kendi yaşadıkları illerdeki, yerel doğa sorunlarını farklı bir bakış açısıyla ele alıyorlar. Bunun ardından bu doğa sorunlarına çözüm olabilecek projeler oluşturmayı ve yerel katılımla hayata geçirmeyi hedefliyorlar. Aldıkları eğitimin içeriği, hem çevresel sorunları tespit etmekte ve bu sorunlarla mücadeleyi projelendirmekte, hem de projenin başarıya ulaşabilmesi için yerel kanalların nasıl kullanılacağı konusunda onlara rehberlik ediyor.

http://adimadim.tema.org.tr/

 

Genç TEMA nedir?

Genç TEMA, TEMA Vakfı’nın üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü örgütlenmesidir. Genç TEMA’lar faaliyetlerini öğrenci kulübü veya topluluğu kapsamında yürütmektedir. Genç TEMA Toplulukları’nın amacı gençlerin, yaşadıkları çevrenin sorunlarına duyarlı, sorunların çözümünde aktif rol almak için gönüllü çalışmalar gerçekleştiren ekolojik bakış açısına sahip bireyler olmalarına katkıda bulunmaktır. TEMA Vakfı’nın bugün ülke genelinde 122 üniversitede Genç TEMA Topluluğu bulunmaktadır.

 

 

,
,