Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Çalışmalarımız
Projeler
Eğitim
Savunuculuk
Uluslararası İlişkiler
Gönüllülük
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
Yavru TEMA
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 


Yavru TEMA Nedir?

Yavru TEMA, TEMA Vakfı’nın 1996 yılından beri uyguladığı, 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı itibariyle yenilenerek geliştirilen ortaokul öğrencilerine yönelik çevre eğitimi programıdır.

1996 yılından günümüze kadar 55 ilde 1.100 okulda yaklaşık 50 bine yakın çocukla buluşan eğitim programının amacı; ortaokul öğrencilerinin ekolojik okuryazar olmalarını desteklemektir. MEB – TEMA Vakfı arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla yürütülen Yavru TEMA Doğa Eğitim Programıyla çocuklarımızın, bütün yaşam biçimlerine empati geliştiren, sürdürülebilirliği bir yaşam ilkesi olarak benimsemiş, doğaya bir bütün olarak bakabilen ve davranışlarının doğaya olan etkilerinin farkında bireyler olmalarına katkıda bulunmaktır.

Öğrencilere, eğitim programında yer alan etkinlikler aracılığı ile çevre ile ilgili konularda uygulama yapma, doğa ile buluşma, gözlem yapma ve proje geliştirme deneyimi yaşamalarına olanak sağlanmakta, Yavru YEMA günü ve Yavru TEMA şenliği ile hem il bazında hem de merkezi olarak düzenlenen organizasyonlara katılma olanağı sağlanmaktadır.

Yavru TEMA Eğitim Programı’nı Kimler Uygulayabilir?

Yavru TEMA Eğitim Programı okullarda gönüllü Yavru TEMA öğretmenlerince uygulanır. Uygulama; öğretmenin tercihine göre okul genelinde oluşturulan karma bir Yavru TEMA öğrenci grubuyla ya da tek bir sınıfla uygulanabilir. Her iki uygulama türü için de belirlenen sayı bir okul için ortalama 35 öğrencidir. .

Başvuru Süreci Nasıldır?

Yavru TEMA Eğitim Programı başvuruları bağlı bulunan ildeki TEMA Vakfı Temsilciliği’nden edinilen Başvuru formu aracılığıyla yapılmaktadır.

Yavru TEMA Eğitim Programının bileşenleri nelerdir?

Yavru TEMA Doğa Eğitim Programı aşağıdaki bileşenlerden oluşur.

  1. Öğretmen Rehberi: Yavru TEMA Doğa Eğitim Programı Öğretmen Rehberi “Yeryüzünde Yaşam” ana çatısı altında öğrencilerin doğanın ilkelerini ve sınırlarını anlamaları, yaşamlarını bu doğrultuda sürdürmelerine destekleyecek 46 etkinlikten oluşur.

  2. Genç Fikirler, Yaratıcı Çözümler Projesi: Genç Fikirler Yaratıcı Çözümler Projesiyle öğrencilerden yakın çevrelerindeki bir doğa/çevre sorununa karşı somut, yenilikçi, yaratıcı çözüm önerisi geliştirmeleri beklenir.

  3. Yavru TEMA Meclisi: Aralık ayında kurulması ve yıl boyunca devam etmesi beklenen Meclis’le, öğrencilere çevre/doğa konularında katılım, demokratik yönetim ve davranış, ekip ile birlikte hareket etme gibi konularda uygulama olanağı yaratmak hedeflenmiştir. Meclis, Eş Sözcüler, Gönüllü Sorumluları, Duvar Gazetesi Sorumluları ve Çalışma Grubu Aşağıdaki üyelerinden oluşur.

  4. Duvar Gazetesi: Yavru TEMA Duvar Gazetesi öğrencilerin Yavru TEMA etkinliklerini, Dünya, Türkiye ve yakın çevresindeki doğa alanında yaşanan gelişmeleri yıl boyunca okulla paylaşılacağı gazetedir. Aralık ayında oluşturulması beklenir.


  5. Yavru TEMA Günü: 17 – 21 Mart 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan Yavru TEMA Günü, İl/İlçe genelinde ortak kutlanabileceği gibi, sadece okul bazında da kutlanabilir. Kutlamalarda, öğretmenin tercihine göre Yavru TEMA projesine uygun olarak geliştirilen çeşitli çalışmalar, faaliyetler vb. uygulanır. Ayrıca öğrenciler tarafından geliştirilen Yaratıcı Çözümler Projesi’nin sergisi yapılır.


  6. Yavru TEMA Şenliği her ilden bir okulun (bir öğrenci 2 öğretmen) katılımı ile gerçekleşecektir. Şenliğe katılabilmek için okullardan, illerinde bulunan bir çevre sorununa yaratıcı bir çözüm geliştirmeleri beklenir. Geliştirilen bu yaratıcı çözüm, proje formatına getirilerek öğretmenlerimiz tarafından TEMA Vakfı İl Temsilciliğiyle paylaşılır. Okullar tarafından paylaşılan yaratıcı çözüm önersi TEMA Vakfı İl Temsilciliğince aşağıdaki kriterler doğrultusunda değerlendirilir.


Yavru TEMA Doğa Eğitim Programı Öğretmen Rehberini Aşağıdaki Linke Tıklayarak İndirebilirsiniz.

Yavru Tema Doğa Eğitim Programı - Öğretmen Rehberi

Eğitim Programımızla ilgili güncel paylaşımları facebook ve twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz:http://facebook.com/Yavru.TEMA

https://twitter.com/Yavru_TEMALütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Çayır Çimen Sokak Emlak Kredi Blokları A-2 Blok Kat:2 Daire:8 34330
Levent-İstanbul

Tel: 0 (212) 283 78 16 | Fax: 0 (212) 281 11 32