Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Anasayfa Duyurular
Basın Açıklamaları
Bizden Haberler
İşbirliklerimiz
Takvim
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
29.11.2010 TEMA Vakfı Erozyonla Mücadele Haftası Etkinlikleri
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

TEMA Vakfı’nın 18 yıl öne başlattığı ülkemize özgü Erozyonla Mücadele Haftası, 2010 yılında “Bereketli Topraklar Yaşam Üretir” sloganıyla ülke genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. 1 Aralık’ta Ankara’da Mera ve Toprak Yasaları’nın çıkarılmasına emeği geçen Tarım ve Köyişleri bakanlarına şükran plaketi verilirken, TEMA Gönüllüleri 2 Aralık saat 10:30’da aynı gün ve saatte tüm Türkiye’de “Toprağa Saygı” İçin yürüyecek, ayrıca “Ülkemizdeki Tarım Arazilerine Birlikte Sahip Çıkıyoruz” İmza Kampanyası’nı başlatacaklar.

Ülke topraklarımızın %80’inden fazlası erozyon tehdidi altında. Her saniye 16 ton, her yıl 500 milyon ton verimli tarım toprağımızı erozyonla kaybediyoruz. Topraklarımız sahipsiz olmadığı gibi erozyon da kaderimiz değil. Hep birlikte mücadele edebilir ve başarabiliriz. TEMA Vakfı, bu inançla ve ülke genelinde faaliyetlerini sürdüren 400.000 Gönüllüsünden aldığı güçle; 18 yıl önce erozyon tehdidine dikkat çekmek üzere Erozyonla Mücadele Haftası Etkinlikleri’ni başlattı.

TEMA Vakfı 2010 Yılı Erozyonla Mücadele Haftası Etkinlikleri 29 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasında “Verimli Tarım Arazileri” ana konusu ve “Bereketli Topraklar Yaşam Üretir” sloganıyla yapılacak. Haftanın Açılış Etkinliği 1 Aralık 2010, Çarşamba günü 15:30-18:00 saatleri arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda düzenlenecek. Törende, Meralarımızın ve Topraklarımızın yasalarına kavuşmasını sağlayan Tarım ve Köyişleri Eski Bakanları Musa Demirci, Prof. Dr. Sami Güçlü, Merhum Mustafa Taşar’ın adına eşi Gülderen Taşar ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Dr. M. Mehdi Eker’e TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca tarafından şükran plaketleri sunulacak. Ayrıca aynı törende Erozyonla Mücadele çalışmalarına verdikleri desteklerden ötürü Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Yekta Güngör Özden’e de plaket verilecek. Etkinlik öncesinde saat 14:00’te TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfü Baş, Genel Müdür Prof. Dr. Orhan Doğan ve çeşitli illerden TEMA Vakfı Temsilci ve Gönüllü Sorumluları, Anıtkabir’de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesini ziyaret edecekler.

TEMA Gönüllüleri Toprağa Saygı İçin Ülke Genelinde Aynı Gün ve Aynı Saatte Yürüyor
TEMA Gönüllüleri, 2010 Yılı Erozyonla Mücadele Haftası’nda Türkiye genelinde aynı günde ve saatte yani 2 Aralık 2010, Perşembe günü saat 10:30’da “Bereketli Topraklar Yaşam Üretir” sloganıyla “Toprağa Saygı” için sessizce yürüyecekler. Çünkü Toprak karnımızı doyurur, üzerinde yaşayan bitkiler sayesinde nefes almamızı sağlar, suyumuzu temizler, muhafaza eder, İklimi düzenler. İnsanlığa bu dereceğe hizmet eden bir varlık olan toprağa her zaman saygı duyulmalıdır.

“Ülkemizdeki Tarım Arazilerine Birlikte Sahip Çıkıyoruz !” Kampanyası’na İmzanızla Destek Verin
TEMA Gönüllükleri, “Bereketli Topraklar Yaşam Üretir” sloganıyla kutlanan Erozyonla Mücadele Haftası’nda “Ülkemizdeki Tarım Arazilerine Birlikte Sahip Çıkıyoruz!” İmza Kampanyası başlatıyor. Çünkü, ülkemizi besleyen bereketli topraklarımız, suyumuz, ormanımız, tarımsal gıda ürünlerimiz; zararlı kimyasalların, buharlaşma yoluyla atmosfere dağılması ile yüzlerce kilometre uzağa sürüklenerek tarımsal yaşama geçit vermeyecek faaliyetlerin tehdidi altında. Ege Bölgesi’ndeki Gediz Ovası da bir süredir ciddi tehdit altındaki verimli topraklarımıza bir örnek.

Gediz Ovası’nın bereketli toprağında yetişen üzüm, erik, kiraz, zeytin, domates, incir, şeftali ve envai çeşit tarımsal ürün, Manisa Turgutlu Çaldağ’da açık liç yöntemiyle nikel madeni çıkarılmak istenmesi yüzünden bir daha hiç yetişmeyebilir. Bu yöntem Dünya’da ilk kez Türkiye’de etrafı ormanlarla ve bereketli tarım toprakları ile kaplı Manisa Turgutlu Çaldağ’da uygulanacak. Bereketli tarım alanlarına sahip Gediz Ovası’nı, bölgenin yer altı ve yer üstü su varlığını, havasını, ormanlarını, halkın sağlığını etkileyecek maden faaliyeti gerçekleşirse;

? Açık havada 15 ila 18 milyon ton sülfürik asit kullanılacak. Sülfürik asit, Gediz Ovası’ndaki illerin, ilçelerin, köylerin toprağına, suyuna, havasına karışacak.

? Maden işletmesi için kesilen ağaçlar ve oyulan araziler, erozyonu hızlandıracak, orman ekosisteminde yaşayan yüz binlerce canlı zarar görecek, üreyemeyecek ve gelişemeyecek.

TEMA Vakfı olarak, Türkiye’de, verimli tarım topraklarımız hep verimli kalsın, bizleri, çocuklarımızı, onların çocuklarını nesiller boyu beslesin, insanımız da bu toprakları koruyarak, doğru yararlanarak hep burada yaşasın istiyoruz. “Ülkemizdeki Tarım Arazilerine Birlikte Sahip Çıkıyoruz !” İmza Kampanyası’na TEMA Vakfı Temsilci ve Gönüllülerinin açacakları standlar veya www.tema.org.tr web sitemizden destek verilebiliyor.

TEMA Vakfı Erozyonla Mücadele Haftası Genel Program
Tarih Saat Etkinlik Yer
1 Aralık 2010
15:30
Açılış Toplantısı ve Ödül Töreni Ankara Üniv.Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu
2 Aralık 2010
10:30
Toprağa Saygı Yürüyüşü Türkiye’deki tüm iller ve ilçeler

 

Saygılarımızla;

Toprağına Sahip Çık !
TEMA Vakfı
Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93